Sula - pavasarinis mineralų ir vitaminų šaltinis

2015-04-11

Nutirpus sniegui medžiai pradeda intensyviai ruoštis naujam sezonui - pumpurų sprogimui. Tokiu metu šaknimis ir kamienu brinkstančių pumpurų link kyla vanduo. Naują gyvybę maitinantis vanduo - sula būna praturtintas įvairių mineralų, cukraus, todėl nuo seno naudojamas maistui ir net gydymui. 

Sulai išgauti naudojami beržai ir klevai. Beržo suloje yra apie 1-2 procentai cukraus, klevo suloje apie 2-4 procentus. Iš beržo galima išgauti daugiau sulos apie 100 litrų per kelias savaites, iš klevo prileidžiama mažiau. Sula ima bėgti nutirpus sniegui esant 4-5 laipsnių temperatūrai. Pirmieji sulą ima leisti klevai. Sula intensyviai teka keletą savaičių, tačiau patyrę sulos išgavimo meistrai skysčio tekėjimą pratęsia pakankamai ilgą periodą: pradžioje sulą leisdami iš ant kalvelių augančių medžių, vėliau pereidami prie šaltesnėse lomelėse augančių medžių. 

Sulai leisti yra keletas metodų. Poveikio medžiui tyrimų neteko matyti, tačiau gerai sutvarkius išgręžtas skyles jau po poros trejeto metų skylių beveik nesimato. Yra medžių, kuriuos sulos išgavimui naudoja ir po 30 metų, ir medžiai nieko nesiskiria nuo aplinkinių. 

Aplinkos ministerija nustatė ir savo taisykles: tekinti sulą galima iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po penkerių metų ir ne plonesnių kaip 20 cm skersmens. Jeigu medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių medžių. Iš šiaurinės pusės, kur bus gręžiama skylė, leidžiama nepažeidžiant luobo nudrožti žiauberį. Skylė turi būti daroma iki 2 centimetrų skersmens ir ne giliau kaip 3 cm. Išleidus iš medžio sulą, skylė užkalama mediniu kamščiu ir tepama sodo tepalu ar derva. Nesilaikant šių taisyklių, galima ir bauda. Tokios nuostatos netaikomos tik privačių miškų ir žemių savininkams, kurie sulą leidžia asmeniniam naudojimui. 

Pagal šiuos nurodymus sulos leidimas atrodytų taip: kirviu paruošiame 10x10 plotelį nukapodami apmirusią žievę iki geltono sluoksnio. Akumuliatoriniu grąžtu išgręžiame skylę, pradėjus bėgti sulai, nukreipiame jos tėkmę į indą įkaldami sulenktą skardos lovelį. 

Senasis metodas kiek kitoks. Pradėsiu nuo lovelio pagaminimo (vaizdinę medžiagą žiūrėti žemiau). 

1. Imamas apie 30-40 mm skersmens apvali ir lygi medžio šaka, geriausia klevo, šermukšnio. 
2. Išgręžiame viduryje skylę, kai kurioms medžių rūšims galima iškalti šerdį. 
3. Nupjauname pagal ilgį (apie 15-20 centimetrų). 
4. Įpjauname, kur bus latako pabaiga. 
5. Nuskeliame lataką. 
6. Nužieviname. 
7. Nudrožiame latako kišamąjį galą iki 15 mm skersmens. Kuo stačiau drošime, tuo mažesnę medžio dalį užspaus latakas ir tuo daugiau turėsime naudingo ploto sulai gauti. 
8. Skylei gręžti naudosime rankinį gręžtuvą (skersmuo - 20 mm). Nutaisome, kad būtų apie 10-15 laipsnių polinkis. 
9. Išgręžiame apie 5-8 cm skylę. 
10. Įkalame pleištą. 
11. Pastatome indą surinkimui, uždengiame, kad į jį neprikristų muselių. 
12. Iš paruošto ploto medyje imame sulą. 

Sula nepraranda savo ypatybių net ir konservuojama. Galima ją supilstyti į stiklainius ir laikyti šaldytuve. Sulą galima rauginti: į sulos indą įdedame džiovintų obuolių ir pastatome į šaltą vietą (rūsį). Rauginta sula atsigaivinsite net per šienapjūtę. 

Klevo sirupas 
Lietuvoje klevo sirupas nėra plačiai paplitęs, todėl daugiausia importuojamas iš Kanados. Klevo sirupas puikiai tinkamas tiek maisto ruošimui, tiek sveikatai. Naudojant patiekalams saldinti, klevo sirupas net pranašesnis už medų - jame mažiau kalorijų, o naudingų mineralų koncentracija didesnė. Be to, klevo sirupas - magnio ir cinko šaltinis: viename šaukšte klevų sirupo yra apie 0,2 mg magnio(10 proc. dienos normos), 0,55 mg magnio (2 proc. dienos normos). Tai saldiklis, kurį rekomenduoja širdies ir kraujagyslių ligų gydytojai. 

Vienam litrui klevo sirupo pagaminti reikia beveik 40 litrų sulos. Kanadoje klevo sirupas yra skirstomas į šviesųjį, vidutinį ir tamsųjį. Cukraus koncentracija sirupe siekia apie 60 procentų. 

Kanadoje klevo sirupas gaminamas specialiuose nameliuose, kurie vadinami „cukraus namukais". 

Jei ruošiatės klevo sirupą gaminti savarankiškai, tam geriausiai tiks kaimiška lauko virtuvė, nes gamybos procese išsiskirs daug drėgmės. 

Receptai su klevo sirupu 

Sausainiai su klevo sirupu

Ingredientai: 

• puodelis minkšto sviesto; 
• puodelis rudojo cukraus; 
• 1 kiaušinis; 
• puodelis tikros klevo medžio sirupo; 
• šaukštelis vanilinio cukraus; 
• 2 šaukšteliai maistinės sodos; 
• ½ šaukštelio druskos; 
• 4 pilni puodeliai universalios rūšies miltų; 
• 1/3 granuliuoto cukraus patiekalui papuošti. 

Gaminimas: 

įkaitinti iki 350 laipsnių orkaitę, skardą ištepti riebalais. 
Dideliame dubenyje išmaišyti sviestą kartu su ruduoju cukrumi. Į masę įmušti kiaušinį, įpilti sirupo, pridėti vanilinio cukraus. Viską maišyti iki vientisos masės be gumulėlių. 
Kartu atsijoti ir sumaišyti miltus, maistinę sodą, druską ir suberti į paruoštą masę. Vėl viską išmaišyti iki vientisos, lygios masės. 
Iš paruoštos tešlos pasidarykite nedidelius (apie 1 cm skersmens) rutulėlius, juos truputį suplokite padarydami plokščios formos ir dėkite į skardą. Kepikite 8-10 min, atvėsinkite ir ragaukite. 

Karamelinis duonos desertas su klevo sirupu 

Ingredientai: 

• 8 gabalėliai cinamono skonio duonos; 
• 2 kiaušiniai; 
• 1 baltas kiaušinis; 
• 1/3 puodelis baltojo cukraus; 
• ½ puodelio 2 proc. riebumo pieno; 
• ½ puodelio klevo sirupo; 
• ½ šaukštelio cinamono be priedų; 
• ½ šaukštelio muškato; 
• ¼ šaukštelio druskos; 
• 6 valgomieji šauktai neriebaus karamelinio padažo. 

Gaminimas: 

įkaitinti orkaitę iki 350 laipsnių karščio. 
Supjaustyti duoną į 2,5 cm skersmens gabalėlius, sudėti juos į dubenį. Kartu suplakti kiaušinius, baltą kiaušinį ir cukrų viename dubenyje. Įpilti į masę pieną, klevo sirupą, įberti cinamono, muškato, druskos. Visą paruoštą masę dėti ant supjaustytos gabalėliais duonos. 
Kepti įkaitintoje orkaitėje iki rusvos spalvos ir tuomet sumažinus temperatūrą iki vidutinės, dar pakepti apie 40 min. 
Sušildyti karamelinį padažą. Prieš patiekiant duonos desertą, padažu apibarstyti patiekalą. 

Akytos bandelės su graikiniais riešutais ir klevo sirupu 

Ingredientai: 

• 2 puodeliai universalių miltų; 
• 1 šaukštelis valgomosios pudros; 
• 1 šaukštelis druskos; 
• ½ puodelio minkšto sviesto; 
• ½ puodelio rudojo cukraus kubelių; 
• ½ puodelio klevų sirupo; 
• 2 kiaušiniai; 
• ¾ puodelio pieno; 
• 1//2 puodelio susmulkintų graikinių riešutų. 

Gaminimas: 

Įkaitinti orkaitę iki 375 laipsnių karščio. Pruošti popierinius kaušelius akytoms bandelėms sudėti. 
Miltus, pudrą, druską išmaišyti ir pasidėti nuošalėn. Gerai išmaišyti sviestą, cukrų iki šviesios purios masės. Įpilkite klevų sirupo, įmuškite kiaušinius, vėl gerai išmaišykite. Įberkite atidėtus šalin miltus, kartu pildami pieną ir maišydami. Įberkite susmulkintus graikinius riešutus. Šaukšteliu kabinkite tešlos gabalėlį ir įdėkite į popierinį kaušelį taip, kad tešla užimtų ¾ formelės. 
Kepkite 375 laipsnių temperatūroje 20 min. Bandelės bus iškepusios, kai įkišus į jų vidurį dantų krapštuką ir ištraukus, šis liks švarus. 
Atvėsinkite bandelės ir ragaukite. 

Skanaus!

Šaltinis: www.anonsas.lt 2011-03-30 

Vestuvių gėlės - dar viena šventės puošmena
http://www.anonsas.lt/portal/categories/34/1/0/1/article/149

Balkonas: kaip sandėliuką paversti žalia oaze
http://www.anonsas.lt/portal/categories/339/1/0/1/article/29139

Pilates - fizinis ir psichinis stabilumas
http://www.anonsas.lt/portal/categories/25/1/0/1/article/12532

 

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found