Pirmoji pagalvė

1901-12-13 / Algimantas Vingras

Na ir problema – kokią pagalvę padėti po galva! Taip mano tik tie, kurie neturi mažų vaikų. Dabar, kai dauguma gydytojų pataria išvis nedėti vaikams pagalvių, iškyla daug klausimų.


Ar tiesa, kad kūdikiams visai nereikia pagalvės? Jei taip – iki kokio amžiaus jos nereikia ir kodėl?
Kūdikiams vietoje pagalvės reikia dėti 4 sluoksnių sulankstytą medvilninį vystyklą. Dabar gaminamos plonytės pagalvės kūdikiams. Iš jų geriausia tokia, kurios plotis atitinka lovelės ar vežimėlio plotį (lovelei skiriama viena pagalvytė, vežimėliui – kita). Nedidelė pagalvėlė tampa reikalinga kūdikiui, kai jis ima stovėti, vaikščioti - pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje, antrųjų pradžioje. Tai susiję su vaiko stuburo linkių formavimusi. Kol kūdikis tik guli, jo nugarytė ir galva yra vienoje plokštumoje ir pagalvėlės nereikia. Kai kūdikis atsisėda bei atsistoja, susiformuoja natūralūs stuburo linkiai. Tuomet jau reikalinga nedidelė 2-3 cm storio pagalvėlė. Kūdikio pagalvės turi būti plonos, jų medžiaga tanki, gerai sugerianti prakaitą, lengvai skalbiama. Kūdikio, paguldyto ant pūkinės arba plunksnų pagalvės, galva prakaituoja. Pūkais, plunksnomis kimštose pagalvėse greitai prisiveisia namų dulkių erkučių, įvairių mikroorganizmų. Tai gali būti ne tik kūdikio, bet ir bet kurio amžiaus vaikų alergijos priežastis. Mažiausiai pavojingos žąsų plunksnų pagalvės. Jei vis dėlto nusipirkote plunksnų pagalvę, apvilkite jį dvigubu užvalkalu, kad vaikučio veido nesubraižytų išlindę plunksnų galiukai. Sintetinės pagalvės patogesnės ir higieniškesnės. Pačios pigiausios pagalvės, kimštos vata, geros, kol naujos, bet greitai susidėvi. Perkant kūdikiui bei bet kurio amžiaus vaikui pagalvę kuo mažiau dera žiūrėti į jos kainą – svarbu yra įsigyti gerą, higienišką daiktą.


Kokiais atvejais dar reikalinga pagalvė?
Dažniausiai pagalvė yra skirta pasidėti galvai, kai miegama. Pirmųjų pagalvių atvaizdai mus pasiekė iš Senovės Egipto. Pagalvė - tai šilumos, jaukumo ir ramybės simbolis. Net į kitą pasaulį iškeliaujame su pagalve… Seniau iš pagalvių, sukrautų stirtomis ant lovų, kiekio būdavo sprendžiama apie namų šeimininko turtingumą. Turtingose šeimose miegamajame pagalvių būdavo tiek daug, kad tekdavo šalia lovos pastatyti joms skirtą suolą, ant kurio prieš miegą sukraudavo pagalvių perteklių. Kai kasdienėje buityje įsivyravo kietos sofos bei kušetės, atsirado joms skirtos pagalvėlės. Dabar pagalvių pagaminama pačios įvairiausios paskirties, tik reikia turėti nuovokos ir pinigėlių jas renkantis. Kai namuose gausybė pagalvių, jos gali būti naudojamos pasidėti po ranka, ant kelių ar net po kojomis - žindant mažylį. Yra specialių pagalvių padedančių nėščiajai sėdėti, gulėti.


Ką galite pasakyti apie grikių lukštų pagalves?
Grikių lukštų pagalvės tinka sveikiems ir besiskundžiantiems kaklo, sprando, nugaros skausmais, kankinamiems nemigos ir knarkiantiems žmonėms. Grikių lukštų pagalvė individualiai prisitaiko prie galvos formos, apsaugodama nuo kaklo ir pečių skausmų, atsiradusių dėl netaisyklingos kūno padėties miego metu. Grikiuose nesiveisia patalynės erkės. Tai natūrali alternatyva vaikams ir suaugusiesiems, kurie alergiški plunksnoms, pūkams ir porolonui. Grikių pagalvės silpnai kvepia grikiais, vartantis ir sukiojant galvą gali girgždėti, yra kietokos. Grikių lukštų pagalvės neskalbiamos.


Ar tinka vaikams pūkų, plunksnų pagalvės?
Būtina, kad jos turėtų 2 tankios medvilninės medžiagos užvalkalus. Viršutinį iš jų turi būti galima išskalbti. Pūkų ir plunksnų pagalvės visiškai netinka sergantiems alergija, pvz., alergine odos liga (atopiniu dermatitu – egzema), alergine sloga (rinitu), astma. Dideles pūkų, plunksnų pagalvės dera vertinti nebent kaip senelių palikimą.


Kaip patikrinti, ar pagalvė ne per kieta?
Standartinė pagalvė yra 40x40 cm dydžio. Kiekvienas vartotojas renkasi pagalvės kietumą pagal savo norą. Kol kas nėra pagalvės kietumo standarto, mato vienetų... Bet kokioje pagalvėje neturi būti sukietėjimų. Jei mėgstate miegoti ant šono, geriau rinkitės kietą pagalvę, kuri bus atrama ir galvai, ir kaklui. Jei dažniausiai miegate ant nugaros, patogesnė bus vidutinio minkštumo pagalvė. Jeigu esate įpratę miegoti ant pilvo, rinkitės minkštą pagalvę, kad nepertemptumėte kaklo raumenų.


Kiek metų gali tarnauti viena pagalvė, kol tampa nebesanitariška? O gal skalbiamos pagalvės – amžinos?
„Amžinų“ pagalvių nėra. Pūkinės pagalvės skalbiant gali „sušokti“ į gumulus. Pagalvės iš porolono ar latekso paprastai būna tvirtos, jas sunku iškedenti, tačiau jos niekada nepraras formos. Jeigu norite, kad miegas būtų kietas ir lengvas, pirkite kokybiškas pagalves ir keiskite jas kas 2–3 metus.


Konsultavo docentas Algimantas Vingras
,,Mamos žurnalas”, 2006 m., Nr.3


Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found