Nėščiosios mityba

1901-12-13 / Inga Šereikienė

Nėščiosios mityba, valgymas už du

Valgyti nereiktų dvigubai daugiau, bet verčiau sekti maisto kokybę. Teisinga mityba nėštumo metu leidžia moteriai jaustis sveika ir pasirūpinti gimsiančio vaikučio sveikata. Toms moterims, kurios ir anksčiau vartojo įvairų ir sveiką maistą, paprasčiau yra ir nėštumo metu: tiesiog taip valgyti ir toliau! Maisto, kurį būsima motina vartoja nėštumo metu, kokybė įtakoja vaikučio augimą bei vystymąsi; nėštumo negalavimus taip pat palengvina taisyklinga mityba (pakankamas baltymų, angliavandenių, natūralių vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis). Baltymų poreikis išauga antrame nėštumo trimestre, ir jis turi būti patenkintas maždaug 2/3 augaluose ir pieno produktuose esančiais baltymais. Iš vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų organizmas gauna vitaminus, mineralines bei reikalingas skaidulines medžiagas.

Svorio problemos

Daug nėščiųjų pergyvena dėl to ar jos priauga per daug ar per mažai svorio. Geležinė taisyklė leidžianti nėščiai moteriai priaugti 10-12 kg svorio dažnai nepasiteisina. Lėtas ir nuolatinis svorio augimas yra idealus. Smulkutės moterys, kurios daugiau juda, svorio priaugs mažiau, o tos, kurių medžiagų apykaita lėtesnė ir linkusios į pasyvesnį gyvenimo būda, aišku, svorio priaugs daug daugiau. Didelis antsvoris ir per mažas svoris nėštumo metu abu yra vienodai žalingi. Labai lieknų moterų organizme dažnai yra nepakankamas gyvybines jėgas palaikančių medžiagų tiekimas, o tai nėštumo metu gali sukelti didesnę apsigimimų, priešlaikinių gimdymų ar persileidimų galimybę. Šios dvi moterų rizikos grupės turėtų reguliuoti suvartojamų riebalų kiekį. Dešros ir kiti labai perdirbti maisto produktai turi didelį riebalų kiekį, tokių produktų būsimos mamos turėtų vengti, pakeisdamos juos šviežiais produktais ir vaisiais.

Gyvybiškai svarbios medžiagos

Kalcio poreikis padidėja ?, geležies poreikis - 2 kartus, taip pat jodo, cinko ir vitamino B suvartojamas kiekis turi būti padvigubintas. Folinė rūgštis ir vitaminas B yra labai reikalingi nėštumo pradžioje: sumažina apsigimimų pavojų (Spina bifida).
Geležis labai reikalinga kraujo gamybai ir jos daugiausiai yra mėsoje. Kas nevalgo mėsos, ją gali pakeisti kitais vegetariškais produktais, kurie taip pat turi dideli kiekį geležies. Geležies poreikį organizme gali patenkinti ir Weledos Anaemodorono preparatas. Natūralus vitaminas C, kurio yra šviežiuose vaisiuose ir jų sultyse, skatina geležies įsisavinimą; kava ir juoda arbata priešingai trukdo įsisavinti geležį. Todėl kavą ir juodą arbatą patartina gerti praėjus maždaug dviems valandoms po valgio.
Labai svarbu suvartoti ir pakankamai magnio, ypač jei atsiranda nuovargis ar nervingumas. Bulvėse, kitose daržovėse, bananuose, grūdiniuose produktuose yra gausu šio mikroelemento.

Mažai, tačiau gerai

Jau nėštumo pradžioje reiktų priprasti maitintis dažniau, bet po mažiau. Dažnai svyruojantis cukraus kiekis kraujyje sukelia staigius apetito svyravimus. Taip maitinantis skrandis pripranta prie nedidelių porcijų, tai labai naudinga antrojo nėštumo laikotarpiu: rečiau pasitaiko pilnumo jausmas žarnyne, pilvo pūtimai ir rečiau ėda rėmuo. Tarp valgių galima pasmaližiauti vaisiais ar rupių miltų duona su sūriu: juose gausu vitaminų ir gana daug skaidulinių medžiagų, bet nėra greitai į kraują patenkančio cukraus. Labai gerai vartoti ir natūralų jogurtą su šviežiais vaisiais, medumi ar avižiniais dribsniais.

Daug gerti to, kas naudinga

Nėščiosios organizme atsiranda apie 8 litrai papildomų skysčių: daugiau kraujo, vaisiaus vandenys ir daugiau audinių skysčio. Nėštumo pabaigoje skysčių dar padaugėja, nes moters organizmas ruošiasi maitinimui krūtimi. Nėščios moterys daugiau prakaituoja, todėl dar ir dėl to jos turėtų suvartoti didesnį kiekį skysčių - apie 1,5 litro per dieną. Gerai tinka negazuotas mineralinis vanduo, kuriame gausu kalcio ir magnio, bet mažai natrio, taip pat labai naudingos natūralios vaisių sultys. Pakankamas suvartojamų skysčių kiekis padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir aukšto kraujospūdžio. Kavos, juodos arbatos ar kitų kofeino turinčių gėrimų galima išgerti, bet jie neturėtų tapti pagrindiniais troškulį malšinančiais gėrimais. Alkoholio reikėtų visai nevartoti. Sveika alternatyva šiems gėrimams: įvairių žolelių arbatos ar pienas (jame gausu baltymų ir kalcio).

Šalin rankas nuo žalios mėsos

Nėščiosios turėtų visai nevalgyti žalios mėsos, ji gali sukelti toksoplazmozę, kuria apkrečiami ir negimę vaikai. Toksoplazmoze galima apsikrėsti ir nuo kačių išmatų.
Nėščiosioms ši infekcija nėra pavojinga, bet negimusiam vaikučiui gali sukelti apsigimimą. Paukštiena irgi gali būti apkrėsta šia infekcija, todėl vištą ruošti kepimui turėtų kažkas kitas.

Vegetarizmas ir nėštumas

Jei paisoma atitinkamų taisyklių, vegetariška mityba puikiausiai tinka nėštumo metu. Mėsa turi būti pakeista kitais produktais, turinčiais daug baltymų ir geležies. Pienas, pieno produktai, kiaušiniai ir ankštinės daržovės yra idealūs substitutiniai produktai. Daiginti kviečiai yra gausus baltymų ir kitų gyvybiškai svarbių medžiagų šaltinis. Saulėgrąžos, sezamų sėklos ir tamsiai žalios daržovės turi daug geležies. Vitamino C turi švieži vaisiai ir sultys (Weleda Sanddorn-Ursaft (Weledos šaltalankio sultys) ir Hippophon Sanddorn-Elixier (Hippophono šaltalankių eliksyras)) skatina geležies įsisavinimą.

Pykinimas ir edemos

Daugelį moterų nėštumo pradžioje pykina ir kankina vėmulys. Šio reiškinio priežastys nėra tiksliai nustatytos, bet manoma, kad šiuos negalavimus sukelia pakitusi hormonų pusiausvyra. Išvengti pykinimo padeda vakarais ar rytais dar neatsikėlus suvalgytas sausainis ar džiūvėsėlis, truputis pasaldintos arbatos; prieš einant gulti suvalgytas obuolys ar riekelė duonos.
Edemos yra skysčių kaupimasis audiniuose, kuris iki tam tikro lygio nėštumo metu yra normalus. Staigus skysčių padaugėjimas, kuris sukelia pykinimą ar galvos skausmus yra jau pavojaus signalas. Truputį patinusios kojos ir rankos vakarais nėštumo pabaigoje yra normalus reiškinys. Pakankamas suvartojamų baltymų bei vaisių kiekis padeda išvengi edemų.

Parengė Inga Šereikienė

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found