Žaibo sukelti pavojai

1901-12-13 / Lina Deimantavičiūtė

Žaibas - tai galinga elektros srovės iškrova, kuri atsiranda susidarius skirtingiems potencialams tarp audros, debesų ir žemės. Žaibo iškrovos įtampa siekia iki 100 mln. voltų, maksimali srovės jėga - 200 tūkstančių amperų. Tai kodėl dauguma žaibo smūgį patyrusių žmonių nenumiršta? Mat žaibo srovė nekintanti (skirtingai negu mūsų naudojama elektros srovė), todėl ne tokia pavojinga. Be to, žaibo smūgis yra nepaprastai trumpas, žmogaus organizme nespėja susikurti elektros srovės grandinė.

Paprastai žaibas trenkia į objektus, iškilusius virš žemės paviršiaus - medžius, stulpus. Lygiame lauke stovintis žmogus būna aukščiausiai iškilęs virš žemės paviršiaus, o jeigu jis rankoje laiko kokį nors ilgą įrankį (pvz., meškerę), tai yra nelyginant žaibolaidis. Tačiau retai kada žaibas trenkia tiesiog į žmogų. Dažniausiai jo aukomis tampa žmonės, stovėję šalia medžio ar kito aukšto objekto, kurį “pasirinko” žaibas.


Ką daryti, jeigu jus užklupo
netikėtai audra?

*Susiraskite priedangą. Nelaukite, kol perkūnija ims griaudėti virš galvos. Tuomet bus sunku išvengti žaibo smūgio.
*Iš anksto paieškokite kokio nors pastato arba įlipkite į mašiną ir užverkite visus langus.
*Jeigu nėra nei pastato, nei mašinos, slėpkitės žemoje vietoje, kuo toliau nuo medžių, stulpų ir aptvarų.
* Jeigu audra užklupo miške, slėpkitės po žemesniu medžiu. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius;
* Pasirinkite vandens neužliejamą vietą.
*Ieškodami priedangos, nebėkite per plyną lauką, nes žaibas gali jus aplenkti.
*Nebraidykite po vandenį. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsiant skubėkite į krantą. Jeigu plaukiodami valtimi pastebėjote kylant audros debesį, kuo greičiau irkluokite į krantą.
* Jeigu jaučiate, kad dilgčioja odą ir riečiasi plaukų galiukai, žinokite, kad pavojus labai didelis. Pasistenkite sumažinti trauką: pritūpkite, palenkite galvą, žemę lieskite tik kojų pirštų galiukais, rankas padėkite ant kelių.
* Audros metu nelieskite metalinių daiktų (meškerės, antenos), kurie traukia kaip žaibolaidis.
* Nekalbėkite telefonu, nesinaudokite elektriniais prietaisais.


Kas nutinka patyrus žaibo smūgį?

Žaibas akimirksniu prasiskverbia per žmogaus kūną. Patekęs per liemenį (lieka įeinamasis nudegimas), gali išeiti per abi kojas, palikdamas išeinamąjį nudegimą. Žaibo smūgis gali pažeisti vidaus organus ar raumenis. Daugelis nukentėjusių laikinai neįstengia pajudinti kojų, o kai kuriems išsivysto nuolatinis paralyžius. Žaibas pažeidžia smegenis, todėl jos nebeįstengia kontroliuoti kvėpavimo, ir žmogus pradeda dusti. Dauguma žaibo smūgį patyrusių žmonių laikinai netenka sąmonės, praranda orientaciją, gali svaigti galva, netekti kalbos. Beveik visų sąmonė aptemsta, ir jie negali prisiminti, kas įvyko.


Svarbu suteikti nukentėjusiajam pagalbą

*Jeigu šalia jūsų esančius žmones palietė žaibo iškrova, kuo greičiau reikia kviesti medicininę pagalbą.
*Jeigu audra dar nesibaigė, nukentėjusįjį nuneškite į saugesnę vietą, geriausia į kokią nors patalpą.
*Nesibaiminkite, liesti nukentėjusįjį nėra pavojinga.
* Paguldyto žmogaus kojas pakelkite 15-30 cm aukščiau už kitas kūno dalis. Apkloję nukentėjusįjį, nedelsdami ieškokite medicininės pagalbos. Net jeigu žmogus sąmoningas ir gali kalbėti, gali būti pažeisti jo vidaus organai.
* Reikia patikrinti pulso dažnumą ir įvertinti kvėpavimą.
* Jei nėra širdies ir kvėpavimo veiklos požymių, nedelsiant pradėti daryti išorinį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą.


Šaltinis www.kavsuc.lt

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found