Mentorystė

2016-02-09

Šiandien net ir mūsų šalyje jau egzistuoja toks reiškinys kaip mentorystė. Mentorių pavadinkime tarnaujančiu lyderiu, kuris padeda atskleisti tavo (mokinio) potencialą profesinėje srityje, socialinėje veikloje ar net šeimoje. Mentorystės tikslas nukreipti asmenį siekti savo tikslų ar bendrai dirbti komandoje. Mentoriaus ryšys su mokiniu yra labiau skatinimo ryšys. Ryšys tarp labiau patyrusio asmens, kuris dalinasi patirtimi ir to, kuris siekia tobulėti profesinėje srityje ar kitoje srityje. Tačiau svarbiasia dalis tenka tam, kuris nori mokytis ir deda visas pastangas, kad suprastų kažką naujo, išbandytų nepažįstamus dalykus. Mentorius čia yra tik pagalbininkas, kuris pakonsultuoja, padeda planuotis, atrasti viziją, dalinasi žiniomis. Mentorystė yra buvimas su mokiniu ir nuolatinė veiklos analizė.

Atkreipčiau dėmesį į veiklos analizės etapus: 1. Dvimatis problemų apibrėžimas, 2. Alternatyvos, 3. Strategijos veiklai, 4. Grįžtamasis ryšys.

Svarbus yra mentorių gebėjimas pateikti klausimus, nes vien tik savo nuomonės išsakymas labiau panašus tarybinį pedagogą nei į mentorių.
Norint padėti savo mokiniams labiau įsitraukti, motyvuotis, skatinti negali bėti pirmas, todėl net ir užduodant klausimus, svarbu vengti pateikti savo sprendimą be klausimo. Beje, neretai užduodamas klausimas " kodėl".  Mane jis ypatingai erzina:) Juk tai yra  tas pats "kodėl", kurį girdėdavome nuo vaikystės: "kodėl nepasiklojai lovos?", " kodėl neparuošei pamokų?", "kodėl nesuvalgei priešpiečių?" - taigi, visai suprantama mokinio reakcija gintis. Jeigu tik galite susivaldyti, neklauskite taip:). Juk kaip malonu girdėti "kaip tau pavyko?" , "kas tave paskatino?", "ar turi būdų?" ir panašūs. 

Turintieji mentorius yra labiau pasitikintys savo veiksmais, motyvuoti ir tikriausiai turi daugiau džiaugsmo siekdami savo tikslų, nes sulaukia palaikymo stresą keliančiose situacijose. Daugelyje sričių galima turėti savo mentorių, tik reikia atidžiau pasidairyti aplink. Juk ne veltui sakoma "pasakyk kas tavo draugai, pasakysiu kas tu".  Būk šalia tokių, kurie įkvepia, kurie motyvuoja, kelia sparnus ir skatina veiklai.   

 

 

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found