Laiškinis česnakas

1901-12-13 / Vilija Ivanovienė

Laiškinis česnakas yra nereiklus ir lengvai auginamas augalas. Tai ir vaistas, ir prieskonis. Šiam augalui yra charakteringa ryškiai žali lapai ir mažučiai violetiniai žiedai (taip pat valgomi), kurie yra ne tik dekoratyvūs bet ir skanūs. Žinoma, kad jis buvo populiarus senovės civilizacijose.
Gyvos šio augalo spalvos paskanina patiekalą ir maloniai traukia akį. Malonus skonis ir gyvos laiškinio česnako spalvos labai tinka apibarstymams ant sumuštinių, salotoms bei acto aromatizavimui. Panardinti šio augalo žiedynai suteikia actui švelniai rožinę spalvą. Jeigu šio augalo žiedus sudėsime į dekoratyvų skaidrų butelį ir užpilsime actu – tai bus tikrai patraukli dovana. Šviežiais susmulkintais laiškiniais česnakais dažnai apibarstomos sriubos, daržovių patiekalai, padažai, patiekalai pagaminti iš kiaušinių, jogurto ar grietinės.
Laiškiniai česnakai dažniausiai naudojami vieni, tačiau daržinis builis, peletrūnas ir petražolės labai dera kartu. Kartu sumašytas toks keturių prieskoninių augalų mišinys yra labai populiarus ir labai plačiai naudojamas prancūzų virtuvėje. Toks mišinys paskanina maistą, tinka šaltiems ir šiltiems patiekalams: salotoms, keptiems kiaušiniams, žuvies ar paukštienos patiekalams. Pipirnė ar citrinų sultys gali papildyti prieskonių mišinį. (Į šį mišinį nerekomenduojama dėti česnako, nes jis nustelbs kitus kvapus). Taip pat laiškiniai česnakai yra naudojami sūrių ir kitų pieno produktų pagardinimui.

Komentarai

Į viršų Į viršų