TELEFONAS KONSULTACIJAI: 8-685-25563

  • MOTINYSTĖS PSICHOLOGIJA
  • T-GRUPĖ PAAUGLIAMS
  • ŠEIMOS SANTYKIŲ GRUPĖ
  • T-GRUPĖ JAUNIMUI
  • TĖVAMS
  • ASMENINĖ KONSL.
STRAIPSNIAI / VAIKŲ IR PAAUGLIŲ TERAPINĖ GRUPĖ / AUKLĖJIMAS / Kaip ugdyti vaiko savivertę (2 dalis)

Kaip ugdyti vaiko savivertę (2 dalis)

1901-12-13 / James Dobson
Kas nu­tin­ka vai­kui, kai jis la­bai ski­ria­si nuo sa­vo ben­dra­am­žių ir, nors la­bai to trokš­ta, ne­ga­li su jais kon­ku­ruo­ti?

Si­tu­a­ci­jos be iš­ei­ties - daž­niau­sia žmo­gaus as­me­ny­bės žlu­gi­mo prie­žas­tis. Ge­rai at­si­me­nu liūd­ną aš­tun­to­kę mer­gai­tę, var­du Li­li, ku­rią nu­krei­pė kon­sul­ta­ci­jai pas ma­ne. Ji pravėrė ma­no ka­bi­ne­to du­ris ir, nu­lei­du­si akis, su­sto­jo. 

Nors jos vei­dą den­gė ke­li sluoks­niai pud­ros, jis bu­vo nu­sė­tas di­de­liais pū­li­niais.  Li­li vi­sais bū­dais sten­gė­si įveik­ti šią ne­lai­mę, ta­čiau jai ne­si­se­kė. Ji ne­svė­rė nei 40 kg ir at­ro­dė fi­ziš­kai pa­lie­gusi. Mer­gai­tė at­si­sė­do ne­pa­kel­da­ma į ma­ne akių - jai ne­už­te­ko pa­si­ti­kė­ji­mo sa­vi­mi, kad pa­žvelg­tų į ma­ne. Ne­pra­dė­jau jos klau­si­nė­ti, nes jos ne­lai­mės prie­žas­tis man bu­vo aiš­ki. Ji pa­ty­rė stip­rų li­ki­mo smū­gį, dėl ku­rio jau­tė pyk­tį, kar­tė­lį ir bu­vo su­žeis­ta iki sie­los gel­mių.

Pa­aug­liui, ku­ris pa­ten­ka į  be­vil­tiš­ką si­tu­a­ci­ją, at­ro­do, kad ry­to­jus ne­iš­auš. Jis ne­tu­ri jo­kios vil­ties ir apie nie­ką dau­giau ne­ga­li gal­vo­ti. Jis ži­no, kad su­ke­lia pa­si­bjau­rė­ji­mą ir no­rą jį at­stum­ti. Jis no­rė­tų pa­si­slėp­ti ko­kia­me ply­šy­je, bet ne­ga­li. Ga­li­ma kur nors pa­bėg­ti, bet jis ma­no, kad tai ne­pa­dės. Kiek ga­li­ma verk­ti? - Vis tiek nie­kas ne­pa­si­keis... La­bai gai­la, bet daž­nai to­kio­je si­tu­a­ci­jo­je pa­aug­liams at­ro­do, kad sa­vi­žu­dy­bė - vie­nin­te­lė iš­ei­tis iš tos ak­la­vie­tės.

Li­li man su­tei­kė per ma­žai lai­ko, kad bū­čiau ga­lė­jęs pa­dė­ti iš­spręs­ti jos pro­ble­mas. Ki­tą ry­tą ji svir­du­liuo­da­ma at­kiū­ti­no į mo­kyk­los me­di­ci­nos ka­bi­ne­tą ir pa­reiš­kė, kad iš­gė­rė vi­sus na­mų vais­ti­nė­lė­je ras­tus vais­tus. Mes da­rė­me vis­ką, kad iš or­ga­niz­mo bū­tų pa­ša­lin­ti vais­tai ir, va­žiuo­jant į li­go­ni­nę, mums tai pa­ga­liau pa­vy­ko. Li­li iš­ven­gė fi­zi­nės mir­ties, ta­čiau jos sa­vi­gar­ba ir pa­si­ti­kė­ji­mas sa­vo jė­go­mis vi­siš­kai žlu­go, - apie tai liu­di­jo liūd­nas mer­gai­tės vei­das.

Ne­su­ge­bė­ji­mas pa­siek­ti vi­suo­me­nės pri­pa­ži­ni­mo - tai ne tik ne­ma­lo­nus jaus­mas. Sa­vo, kaip as­me­ny­bės, nu­ver­ti­ni­mas ga­li pri­ves­ti iki ne­no­ro gy­ven­ti. Tė­vai ir pe­da­go­gai tu­ri mo­ky­tis at­pa­žin­ti anks­ty­vus vai­kiš­ko nu­si­vy­li­mo sa­vi­mi simp­to­mus dar pa­čia­me anks­ty­viau­sia­me vai­ko am­žiu­je, kai vai­kas leng­vai pa­si­duo­da ap­lin­ki­nių įta­kai. Tai la­bai svar­bu, nes bū­ti­na nu­ma­ty­ti vai­ko po­el­gius, nu­spė­ti, ko dėl sa­vo vi­di­nės bū­se­nos jis ga­li im­tis.

Ži­no­ma, jog vai­kai ga­li bū­ti žiau­rūs ir su vai­ku, tu­rin­čiu tam tik­rų fi­zi­nių trū­ku­mų ar­ba kuo nors iš­si­ski­rian­čiu iš ki­tų, elg­tis net­gi nie­kin­gai. Ne­gai­les­tin­gų vai­kų el­ge­sys ga­li ne­pa­pras­tai pa­kenk­ti ir su­teik­ti daug skaus­mo vai­kui, ku­ris la­bai jaut­riai re­a­guo­ja į pa­juo­ką ir pa­ty­čias. Ar su­tin­ka­te, jog su­au­gu­sie­ji pri­va­lo įsi­kiš­ti, jei ma­to, jog vai­ką už­puo­la ne­gai­les­tin­gi kie­mo vai­kai ar be­šir­džiai ben­dra­moks­liai?

Ži­no­ma, su­tin­ku. Pui­kiai su­pran­tu pa­vo­jų, ku­rį nu­pa­sa­ko­jo­te. Aš pats tai iš­gy­ve­nau. Kai bu­vau maž­daug aš­tuo­ne­rių me­tų, lan­kiau sek­ma­die­ni­nę mo­kyk­lą. Vie­ną ry­tą į mū­sų kla­sę at­ėjo ber­niu­kas, var­du Fre­das. Iki šiol pa­me­nu jo vei­dą. Bet dar aiškiau pa­me­nu, kaip at­ro­dė jo au­sys: jos bu­vo kaž­ko­kios iš­krai­py­tos ir pa­ste­bi­mai at­lė­pu­sios. Tos ne­pa­pras­tos au­sys ma­ne tie­siog už­bū­rė, nes pri­mi­nė „dži­po" spar­nus (vi­sa tai vy­ko pa­čia­me ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro įkarš­ty­je). Vi­sai ne­pa­gal­vo­jęs apie ga­li­mą Fre­do re­ak­ci­ją, į ši­tą keis­tą jo ypa­tu­mą - jo au­sis ­- aš at­krei­piau ir sa­vo drau­gų dė­me­sį. Vi­si aki­mirks­niu nu­spren­dė­me, jog jam la­bai tiks links­ma pra­var­dė „Dži­po spar­nai". At­ro­dė, jog tai pra­juo­ki­no ir Fre­dą, jis net­gi ki­ke­no kar­tu su vi­sais. Bet stai­ga Fre­das nu­sto­jo juok­tis. Jis pa­šo­ko nuo kė­dės, jo vei­dą iš­py­lė rau­do­nis, iš­rau­do net au­sys. Jis verk­da­mas iš­bė­go iš kla­sės ir nu­skuo­dė ko­ri­do­riu­mi. Dau­giau mū­sų kla­sė­je Fre­das ne­pa­si­ro­dė.

Pri­si­me­nu, kaip ma­ne su­krė­tė ne­ti­kė­ta ir to­kia aud­rin­ga Fre­do re­ak­ci­ja. Aš net ne­pa­gal­vo­jau, jog šis, at­ro­dy­tų, ne­kal­tas pokš­tas ga­li taip jį įskau­din­ti. Aš ne­bu­vau be­jaus­mis vai­kas, prie­šin­gai, net bū­da­mas ma­žas, daž­nai už­sto­da­vau nu­ken­tė­ju­si­ą­ją pu­sę. Aš nie­ka­da są­mo­nin­gai ne­bū­čiau sie­kęs įskau­din­ti. Tai prieš­ta­ra­vo ma­no įsi­ti­ki­ni­mams.

Gal­vo­da­mas apie šį įvy­kį, ne­ga­liu ne­gal­vo­ti apie su­au­gu­sių­jų - tė­vų ir mo­ky­to­jų - at­sa­ko­my­bę. Jie tu­rė­jo pa­aiš­kin­ti man, ką iš­gy­ve­na žmo­gus, iš ku­rio juo­kia­ma­si, ypač jei tai su­si­ję su ko­kiais nors fi­zi­niais jo trū­ku­mais ar iš­ori­niais ypa­tu­mais. Ma­no ma­ma, ku­ri tik­rai bu­vo iš­min­tin­ga mo­te­ris ir ge­rai iš­ma­nė vai­kų tar­pu­sa­vio san­ty­kius, po šio įvy­kio pri­pa­ži­no, kad pri­va­lė­jo anks­čiau iš­mo­ky­ti ma­ne su­pras­ti žmo­nių, ku­rie pa­ten­ka į to­kias si­tu­a­ci­jas ir tam­pa pa­juo­kos ob­jek­tais, jaus­mus. Ne­pa­me­nu, kas tuo me­tu bu­vo dės­to­ma sek­ma­die­ni­nė­je mo­kyk­lo­je. Bet ar ga­li­ma ras­ti ge­res­nę te­mą po­kal­biui, nei iš­aiš­kin­ti tik­rą­ją įsa­ky­mo „My­lėk sa­vo ar­ti­mą kaip sa­ve pa­tį" pras­mę?

Jūs tvir­ti­na­te, jog vi­du­ri­ny­sis vai­kas šei­mo­je tu­ri dau­giau pro­ble­mų, su­si­ju­sių su per že­mu sa­vęs ver­ti­ni­mu nei ki­ti šei­mos na­riai. Gal dėl to ma­no ant­ra­sis sū­nus taip ne­pa­si­ti­ki sa­vi­mi?

Per že­mas sa­vęs ver­ti­ni­mas ga­li var­gin­ti bet ku­rį žmo­gų, ne­svar­bu, ko­kio jis am­žiaus ir ke­lin­tas šei­mo­je gi­mė. Ta­čiau kar­tais vai­kui, ku­ris yra „vi­du­ri­ny­sis šei­mo­je", iš tie­sų bū­na sun­ku ras­ti sa­vo vie­tą. Jis ne­tu­ri to­kios at­sa­ko­my­bės kaip vy­res­ny­sis ir jam nė­ra ski­ria­ma tiek daug dė­me­sio, kaip ma­žiau­sia­jam. Ir dar, daž­niau­siai at­si­tin­ka taip, kad vi­du­ri­ny­sis vai­kas at­ei­na į pa­sau­lį kaip tik tuo me­tu, kai jo tė­vai iš­gy­ve­na itin su­dė­tin­gą, pil­ną rū­pes­čių pe­ri­odą sa­vo gy­ve­ni­me. Tai pa­sa­ky­ti­na ypač apie ma­mą. Vė­liau, kai jis kiek pa­au­ga ir mo­ko­si vaikš­čio­ti bei kal­bė­ti, stai­ga į jo bran­gią te­ri­to­ri­ją įsi­ver­žia nuo­sta­bus ma­žy­lis, ku­ris pa­gro­bia iš jo ma­mą. Tad ar ver­ta ste­bė­tis, jog vai­kas daž­nai ke­lia klau­si­mą: „Kas aš ir kur yra ma­no vie­ta šia­me gy­ve­ni­me?"

Kaip pa­dė­ti vi­du­ri­nia­jam vai­kui, jei jis ken­čia dėl per že­mo sa­vęs ver­ti­ni­mo?

Aš siū­lau dė­ti vi­sas pa­stan­gas, kad kiek­vie­nas vai­kas ras­tų šei­mo­je sa­vo vie­tą, ta­čiau ypa­tin­gą dė­me­sį vis dėlto rei­kė­tų skir­ti vi­du­ri­nia­jam vai­kui. Su kiek­vie­nu ber­niu­ku ir mer­gai­te vi­suo­met bū­ti­na elg­tis kaip su as­me­ny­be, o ne kaip su vie­nu iš šei­my­ni­nės gru­pės na­rių. Duo­siu du pa­ta­ri­mus, ku­rie ga­li pa­si­tar­nau­ti kaip pa­vyz­džiai, iliust­ruo­jan­tys ma­no ap­mąs­ty­mus.

1. Re­ko­men­duo­ju tė­ve­liui vie­ną kar­tą per ke­tu­rias-pen­kias sa­vai­tes or­ga­ni­zuo­ti „pa­si­ma­ty­mus" su kiek­vie­nu sa­vo vai­ku at­ski­rai, ir ne­bū­ti­nai tai tu­ri ži­no­ti ki­ti vai­kai. Te­gul jie tai iš­girs­ta tie­siai iš to vai­ko lū­pų. Tė­vas su vai­ku ga­li ei­ti pa­žais­ti ma­žą­jį gol­fą ar krep­ši­nį, nu­ei­ti į kėg­li­nę ar pa­sma­gu­riau­ti pi­ca ar le­dais, o gal nu­ei­ti į čiuo­žyk­lą. Pa­si­rink­ti tu­ri pats vai­kas, ku­riam at­ėjo ei­lė ei­ti į „pa­si­ma­ty­mą".

2. Pa­siū­ly­ki­te vai­kams su­gal­vo­ti kiek­vie­nam sa­vo vė­lia­vą, ku­rią bū­tų ga­li­ma iš­siu­vi­nė­ti ant jo dra­bu­žių ar ki­tų daik­tų. To­kią vė­lia­vą bū­tų ga­li­ma iš­kel­ti kie­me prie­šais na­mą tam vai­kui svar­bio­mis die­no­mis, pa­vyz­džiui, per jo gim­ta­die­nį, ga­vus ge­rą pa­žy­mį mo­kyk­lo­je, įmu­šus įvar­tį fut­bo­lo var­žy­bo­se ar jo ko­man­dai lai­mė­jus krep­ši­nio var­žy­bas ir t.t.

Šio tiks­lo ga­li­me siek­ti ir ki­tais bū­dais. Tė­vų už­duo­tis - mo­ky­tis pla­nuo­ti vai­kų gy­ve­ni­mą taip, jog, ug­dant vai­kų at­sa­ko­my­bę šei­mai, bū­tų ski­ria­mas dė­me­sys ir kiek­vie­no vai­ko as­me­ny­bei.

Ma­no sū­nus - ge­ras gim­nas­tas. Tre­ne­ris sa­ko, jog jis tu­ri ne­pa­pras­tus pri­gim­ti­nius ga­bu­mus gim­nas­ti­kai. Ta­čiau var­žy­bų me­tu ma­no sū­nus vis­ką at­lie­ka siau­bin­gai! Ko­dėl at­sa­kin­gais mo­men­tais jis su­trin­ka?

Ga­li bū­ti, jog jū­sų sū­nus gal­vo­ja, kad yra ne­vy­kė­lis, to­dėl jo pa­si­ro­dy­mai var­žy­bo­se ir at­spin­di jo su­si­kur­tą vaiz­di­nį apie sa­vo su­ge­bė­ji­mus. Pa­na­šiai at­si­tin­ka su dau­ge­liu ge­rų žai­dė­jų, ku­rie ge­rai pa­si­ro­do vi­so­se kva­li­fi­ka­ci­nė­se var­žy­bo­se, bet nie­ka­da tur­ny­ruo­se ne­lai­mi pri­zi­nių vie­tų. Pa­pras­tai jie už­ima an­trą, tre­čią, šeš­tą ar de­šim­tą vie­tą. Kiek­vie­ną kar­tą, kai at­ro­do, jog šis spor­ti­nin­kas pa­ga­liau bus pir­mas, jis „iš­si­kve­pia" ir pas­ku­ti­nę mi­nu­tę lei­džia­si nu­ga­li­mas. Tai ne­reiš­kia, kad šie spor­ti­nin­kai ne­si­ver­žia nu­ga­lė­ti. Ne­sėk­min­gi jų pa­si­ro­dy­mai at­spin­di jų nuo­mo­nę apie sa­vo ga­li­my­bes.

Ne­se­niai aš kal­bė­jau su ne­pa­pras­tais ge­bė­ji­mais gar­sė­ju­sia pia­nis­te, kuri ne­ti­kė­tai nu­spren­dė nie­ka­da dau­giau ne­kon­cer­tuo­ti. Ji su­pran­ta, jog yra ap­do­va­no­ta nuo­sta­biu ta­len­tu, bet ma­no, kad vi­sur ki­tur gy­ve­ni­me yra ne­vy­kė­lė. To­dėl kon­cer­to me­tu sce­no­je pa­da­riu­si bet ko­kią klai­de­lę ar dėl ma­žiau­sio ne­tiks­lu­mo ji pa­si­me­ta ir pra­de­da gro­ti kaip pra­de­dan­ti mo­ki­nu­kė. Siel­var­tau­da­ma dėl to­kių si­tu­a­ci­jų, ji pra­dė­jo gal­vo­ti, jog nie­ko gy­ve­ni­me ne­su­ge­ba. Ji pa­si­trau­kė į ty­lų, izo­liuo­tą pa­sau­lį, kur ta­len­tai ne­rei­ka­lin­gi.

Nepa­si­ti­kė­ji­mas sa­vi­mi, bai­mė pa­tir­ti ei­li­nę ne­sėk­mę net ir ta­len­tin­gą as­me­ny­bę ga­li vi­siš­kai pa­ra­ly­žiuo­ti ir at­im­ti su­ge­bė­ji­mą veik­ti.

Bus dau­giau.

Iš kn. „Da­re to Dis­cip­li­ne"

ver­tė In­gri­da Žu­kaus­kie­nė

Šaltinis "Ganytojas" 2007-07-07

Komentarai

STRAIPSNIAI
  • SVEIKATOS KONSULTACIJA
    • SVEIKATOS STIPRINIMAS
    • VAIKŲ SVEIKATA
    • NĖŠTUMAS/GIMDYMAS
    • APIE VISKĄ PO TRUPUTĮ
    • PAVOJAI GAMTOJE
  • KONTEMPLIATYYVIOJI TERAPIJA
    • GYVENIMO PRASMĖ
    • VAIKŲ DVASINGUMAS
    • KULTŪROS LAIKRODIS
    • SAVĘS PAŽINIMAS
    • TIKĖJIMAS
    • PADĖK SAU
  • STRESO VALDYMO PROGRAMA
    • ŠVENTĖS
      • VAIKŲ GIMTADIENIAI
        • PATARIMAI
        • TORTAI IR SALDUMYNAI
        • DEKORACIJOS IR LAUKNEŠĖLIAI
        • SCENARIJAI
        • UŽKANDŽIAI
        • ŽAIDIMAI ŠVENTĖMS
          • MAŽIAUSIEMS
          • MUZIKINIAI
          • JUDRIEJI
          • KŪRYBINIAI
          • PAŽINTINIAI
          • KAI MAŽAI VIETOS
          • ŠVENTINIAI
      • KŪDIKIO SUTIKTUVĖS
      • TĖVO DIENA
      • MAMOS DIENA
      • ADVENTAS
      • KALĖDOS
      • VELYKOS
      • VAKARĖLIAI
    • KNYGOS ŠEIMAI
    • SU VAIKAIS
      • Vaikų piešiniai
      • Kukurūzų žmogeliukai
      • Piešimas rankomis
      • Plastikinės juostelės
      • Namuose gaminti ledai
      • Piešimas ant porėmių
      • Rafaello miestelis
      • Kartais užtenka nupirkti plastelino
      • Pilis iš dėžės
      • Aplikacijos
      • Kulinarijos praktika
      • Karo bazė
      • Laiveliai
      • Pasigaminsiu šautuvą
      • Rombas
      • Nusilipdykime žaislų iš molio
      • Vaikų piešinukai ant plytų sienos
      • Pirkti žaislai
      • Kruopų darbeliai
      • Piešti drabužėliai
      • Dažyti buteliukai
      • Kaladėlės vaikams
      • Gilių žmogučiai
      • Čiuožiame nuo kalniuko
      • Eskimo namai
      • Klausymas vietoj žiūrėjimo
      • Muzikytė
      • Seni daikčiukai
      • Dinozaurų diena
      • Karinio mūšio istorija
      • Žvejojame
      • Pienių vainikas-karoliai
      • Bendraujame ant kilimėlio
      • Pagausiu žuvytę
      • Pramogos medžiuose
      • Žvejyba
      • Šaudyklė iš flomasterio
      • Šaudyklė iš skalbinių segtuko
      • Popierinė šaudyklė
      • Plukdome plaustą
      • Darome plaustą
      • Futbolas
      • Žvejyba – ramybės metas
      • Vėl atradome lego
      • Peliukas
      • Vikingai
      • Šarikenai
      • Lango papuošimai – vitražas
      • Stalo žaidimas – ramybė namuose
      • Žaidžiame slėpynių
      • Gaudome lietaus lašelius
      • Kavinė namuose
      • Grybaujam
      • Snaigės
      • Snaigės su uodegytėmis
      • Robotukas iš veržlių
      • Mielos akimirkos
      • Savos kūrybos lėktuvas iš lego
      • Darome laivelius
      • Namelis iš domino
      • Ekskursija po teatro užkulisius
      • Pilis iš dėžučių
      • Žvejyba, arba Meilės vakaras
    • APLINKA
      • DARŽAS
      • SODAS IR VAISKRŪMIAI
      • GĖLYNAI
      • DEKORATYVINIAI MEDYNAI
      • ŽELDYNAI
    • NAMAI
      • DEKORACIJOS
      • INTERJERAS
      • TVARKOS IDĖJOS
      • PUOKŠTĖS
      • ŠVAROS PATARIMAI
      • PASIDARYK PATS
      • KAMBARINĖS GĖLĖS
      • AUGINTINIAI
    • RANKDARBIAI
      • KALĖDOMS
        • Eglutės vazonėlyje
        • Gėlės iš veltinio blynelių
        • Kalėdinių žaislų komplektas
        • Žvaigždė iš šakelių
        • Papuošta dėžutė
        • Pasiūtas įpakavimas
        • Vainikėlis
        • Floristinės eglutės
        • Dainuojantys žmogučiai
        • Stalo dekoracija
        • Varpeliai
        • Šieno eglutė
        • Atvirukas su lipdiniu
        • Vazonėlis
        • Dėžutė-pakuotė
        • Dėžutė-pakuotė
        • Dėžutė-pakuotė
        • Atnaujinti žaisliukai
        • Druskos tešlos žaisliukai
        • Asmeniniai sveikinimai
        • Žaisliukas su aplikacija
        • Sausainiai dovanų
        • Maišelis adventui
        • Siuvinėta apyrankė
        • Modelino angelas
        • Atvirukas
        • Atvirukai iš vilnos
        • Snaigės
        • Veltinio eglutės
        • Šakelės
        • Eglutė iš makaronų
        • Žaluma
        • Siūtas angelas
        • Lango dekoracija
        • Advento vainikas
        • Advento vainikas ant stalo
        • Avelė
        • Avelė
        • Advento kalendorius
        • Angelas
        • Apelsinai
        • Druskos tešlos žaisliukai eglutei
        • Gėlės iš popieriaus
        • Saldainių dėžutė
        • Kalėdinis medelis
        • Stilizuotas angelas
        • Atvirukas
        • Konkorėžio eglutė
        • Plastelino eglutė
        • Veltinio puokštė
        • Veltinio staltiesėlės
        • Atgiję dovanų krepšeliai
        • Žvakutės mandarine
        • Kalėdinės aplikacijos
        • Kaukė
        • Avelė
        • Paukštukas
        • Apvelti kalėdiniai žaisliukai
        • Advento kalendorius
        • Puikiausia dovana
        • Advento vainikas
        • Arbata - visuomet puiki dovana
        • Eglutė iš makaronų
        • Druskos tešlos žaisliukai eglutei
        • Apelsinas
        • Elniai
        • Dovanos
        • Užtiesalas
        • Žaisliukai ant eglutės
        • Žaislai, puošti dekupažu
        • Angelėliai iš vilnos
        • Advento vainikas
        • Padėka
        • Arbatos dėžutė
        • Niekutis laiptinėje
        • Advento vainikas
        • Betliejaus veikėjai
        • Siurprizas
        • Dekupažas su vaisiais
        • Kaukė greitai
        • Pačių lipdyti žaisliukai
        • Kalėdiniai žaisliukai
        • Draugės supakuota dovana
        • Sintetinio veltinio karpinukai
        • Neturite žvakidės?
        • Būsiu Žvirblis
        • Besmegeniai iš servetėlių
        • Širdelėmis puošta eglutė
        • Stalo papuošimas – žagarėliai
        • Vaiko pieštas atvirukas
        • Žaliuojantis advento vainikas
        • Sniego Seniai klasės dekoracijai
        • Eglutės papuošimai - burbulai
        • Kalėdinė puokštė mokytojai
        • Kalėdų žvaigždelės
        • Nėriniais puošta eglutė
        • Vainikas iš kankorėžių
        • Kalėdinė dėžutė su vaikais
        • Rankų darbo eglutė
        • Kalėdų eglutė
      • VALENTINO
        • Vėduoklės
        • Širdelė mylimajam
        • Širdelė iš riešutų lukštų
        • Stiklinės su piešiniais
        • Paveikslas iš vilnos
        • Atvirukai su veltinio detalėmis
        • Dėžutė Valentinui
        • Naminiai Valentino kepiniai
        • Padėkos širdelės
        • Meilės medis
        • Rožės svečiams
        • Romantiška dėžutė
      • MAMOS DIENA
        • Dubuo vaisiams
        • Padažas mamai
        • Veltinio gėlytės
        • Padėkliukai
        • Dėžutė
        • Dėžutė
        • Medinės tulpės
        • Medžiaginės gėlės
        • Sagės dekupažu puoštoj dėžutėj
        • Puodynė
        • Piešinys ant vilnonio pledo
        • Rausva papuošalų dėžutė
      • TĖVO DIENA
        • Vazonėlis tėčiui
        • Tėvo dieną
        • Laikrodžio dėžutė
        • Žuvis
        • Gyvūnėliai iš karoliukų
        • Pieštukinė
        • Vėžys
        • Rėmeliai
        • Marškinėliai tėtei
      • VELYKOS
        • Velykų medelis
        • Pintinė Velykoms
        • Tulpė iš vilnos
        • Vilnos servetėlė
        • Avinėliai
        • Putpelių kiaušiniai
        • Kiaušiniai -žaislai
        • Angelas
        • Skiautinių padėkliukai
        • Kartoninės gėles
        • Žolytė Velykoms
        • Raižyti kiaušiniai
        • Dovanos Velykoms
        • Veltinio puodynė
        • Paukštelis
        • Velykų stalas
        • Bitė
        • Siūtas žaisliukas
        • Krepšeliai kiaušiniams
        • Ančiukas ant medinės lentelės
        • Smilkalynė
        • Padėkliukai iš kamštinės medžiagos
        • Gėlės Velykoms
        • Hiacintų kompozicija
        • Velykų simboliai
        • Lukštų lėkštutė
        • Spalvotas kiaušinis
        • Mėlynėmis dažytas kiaušinis
        • Velykinės kabančios lėkštelės
      • RUDENS
        • Kėdutė puošta dekupažu
        • Pieštukinė
        • Skelbimų lenta
        • Šalikėlis
        • Kirmėliukas iš vilnos kamuoliukų
        • Rudens lapai
        • Bateliai kūdikiui
        • Melionai-žvakės
        • Klevo lapų gėlės
        • Sienos pataisymas
        • Žaisliukai ant rankos
        • Grybai
        • Medžiaginės gėlės
        • Kviečių puokštė
        • Vazonėlis
        • Dekupažu puoštas indas
        • Dryžuotas vazonėlis su gėle
        • Puodynėlė
        • Paveikslėlis su ežiuku
        • Paveikslėlis su grybais
        • Cukinija
        • Agurkėlis
        • Kariai iš kaštonų
        • Indėnai iš kaštonų
        • Gilių žmogučiai
        • Gedimino pilis
        • Įsimylėjėlių porelė
        • Drobinis maišelis
        • Ruda dekupuota dėžutė
      • MAMOS-DUKROS
        • Papuošalas ant kaklo
        • Kėdutė
        • Žydroji indėniukė
        • Pakaba
        • Dėžutės žiedeliams
        • Gėlytė iškirpta iš veltinio
        • Vaikiška sagė
        • Sagės, puoštos karoliukais
        • Laumžirgiai
        • Gėlė
        • Gėlytės
        • Apyrankė mobiliajam telefonui
        • Piešinys ant vilnonio pledo
        • Skirtukas dukrai
        • Lėkštė, puošta dekupažu
        • Žvakidė, puošta dekupažu
        • Dukros papuošalų dėžutė
        • Auskarai
        • Skynelė naujagimei Gabrielei
      • VAIKŲ
        • Megzti-nemegzti žaislai
        • Modelino gėlytė
        • Lėlių kambarys
        • Lėlių namas
        • Vilnos paveikslas
        • Pilis ir gynybinė siena
        • Lėktuvas
        • Lėlių maistas
        • Drugeliai
        • Verti sagas
        • Pirštinukai
        • Gėlytės princesei
        • Veltinio gėlyte su įveltais siūlais
        • Kamuoliukai iš vilnos
        • Avelė
        • Surištos lėlės
        • Lipdyti Simpsonai
        • Lipdinukai
        • Lipdyti žaislai
        • Brangakmenis
        • Meškutis iš vilnos
        • Lėlių namelis
        • Piešti medžiai
        • Akvariumas kartono dėžėje
        • Sendintas piešinys
        • Paukštelis
        • Veltinio žaislai
        • Megzti žmogučiai
        • Oro balionas
        • Kompozicija kiaušinių dėkle
        • Balionai
        • Žalia dėžutė vaikų daikteliams
        • Rėmelis
        • Dėžutė
        • Indeliai, puošti dekupažu
        • Pieštukinė
        • Vaiduoklių pilis
        • Lėktuvėlis
        • Traktoriukas
        • Kalėdiniai kompaktai
        • Kompaktai
        • Žvakių lašiukai ant butelio
        • Oro balionas
        • Viskas iš popieriaus
        • Gyvatėlės
        • Kalėdinių giesmių giedorėliai
        • Dėžutė dukrai
        • Lovelės lėlytėms
        • Pieštukinės dukrai
        • Robotukai
        • Dinozauras
        • Darbelis ant sienos
        • Kūryba iš kartono
        • Šalmai
        • Piešinys iš siūlų
        • Rankų darbo lipdukai
        • Vėžlys iš kiaušinių dėklo
        • Žvaigždelė su karoliukais
        • Dovana močiutei
        • Paslaptingosios skrynelės
        • Pavasariniai paukščiukai
        • Sūnaus piešiniai mamai
        • Mano mamytė
        • Vabaliukas
        • Kristijono piešinys
        • Pieštukinė
        • Žiedai iš sagų
        • Sagės iš molio
        • Drambliukų šeimyna
        • Pakabukas
        • Senybinis žaisliukas
      • ĮVAIRŪS
    • SEZONO PRIVALUMAI
      • RUDUO
      • PAVASARIS
      • VASARA
        • VASAROS DŽIAUGSMAI
          • Namų stovykla
          • Keletas priežasčių atostogoms
        • KELIONĖS
      • ŽIEMA
      • RECEPTAI
        • GREITIEJI
        • VYRIŠKI
        • PAVASARIO
        • ATSARGOS
        • VASAROS
        • RUDENS
        • ŽIEMOS
        • VAIKŲ VALGIAI
        • KALĖDOMS
        • VELYKOMS
        • SALDUMYNAI
  • ŠEIMOS SANTYKIŲ GRUPĖ
    • SUTUOKTINIŲ SANTYKIAI
    • SEKSUALUMAS
    • TĖVYSTĖ IR MOTINYSTĖ
    • GIMINĖS IR ARTIMIEJI
    • SKYRYBOS
    • ŠEIMOS TEISĖ
    • VYRIŠKUMAS/MOTERIŠKUMAS
    • NAMŲ ŠEIMININKĖS DIENORAŠTIS
  • VAIKŲ IR PAAUGLIŲ GRUPĖ
    • VAIKAI VISUOMENĖJE
    • KITOKIE VAIKAI
    • UGDYMAS
    • AUKLĖJIMAS
    • KŪDIKIO PRIEŽIŪRA
    • PIRMIEJI METAI
    • ANTRIEJI-TRETIEJI METAI
    • PRISIMINIMŲ VERTĖ
    • PAAUGLYSTĖ
MEDIATEKA
  • Radiolaidos
  • Video
    • Per juokus į geresnę santuoką!
    • svajonė
    • Maldos kambarys
TINKLARAŠTIS
  • Labame ryte
  • Sveikatos ugdymas
  • Tai kas tau labiausiai patinka, tam esi ir skirtas
  • Noriu pasakyti
  • Kaip atpažinti "savus"
  • Kai sunku atleisti
  • Draugystė
  • Patys gražiausi žmonės
  • Gyvenimo kelio ženklai
  • Socialinis palaikymas
Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found
© Šeimoms.lt