Kriminalas su bamba!

1901-12-13 / Algimantas Vingras

Žaizda
Kol virkštelės liekana nenukritusi ir žaizda neužgijusi, reikia kruopščiai laikytis kuo didžiausios švaros: naujagimį vystyti taip, kad jo šlapimu, išmatomis suteršti vystyklai ar sauskelnės neliestų virkštelės liekanos. Mūsų šalyje nukirptos ir perrištos virkštelės liekana saugoma nuo infekcijos tepant 70 spiritu. Vokiečiai naujagimio virkštelę tik užspaudžia ir palieka džiūti kaip natūraliai gamtos surėdytą procesą. Po tokių procedūrų Vokietijoje jokių komplikacijų neįregistruota. Kai kuriuose užsienio valstybėse bambos priežiūrai taikomi įvairūs dažantys dezinfekuojantys tirpalai. Po gimimo virkštelės liekana nukrenta 6-8 gyvenimo dieną.

Kvapas
Normalu, jeigu nuo virkštelės liekanos (kulties) sklinda nestiprus kvapas. Kai pajaučiamas stiprokas nemalonus kvapas arba oda virkštelės prisitvirtinimo vietoje paraudo, patino, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.


Šašas
Virkštelės liekanai nukritus jos prisitvirtinimo vietą reikia kruopščiai prižiūrėti – laikyti sausai, saugoti nuo šlapimo ir išmatų. Vystant sauskelnės ar kiti vystyklai neturi dengti bambos. Atsiradusio šašo nereikia liesti. Stebėkite, ar oda apie bambą neparaudo, o jei atsirado sekreto, jį nuvalykite sterilios marlės gabalėliu švelniai braukdami (netrinkite, bambutės nespaudinėkite). Pastebėję gausesnę sekreciją, odos paraudimą, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.


Maudymas
Nenukritus šašui maudyti galima. Pirmą kartą naujagimis gali būti maudomas 5-6 jo gyvenimo dieną, kai jau priprato prie namų, o mama sustiprėjo. Prieš maudymą vonelę gerai išplaukite karštu vandeniu ir dezinfekuojančiu muilu. Kol bambos šašas nenukritęs, maudymui skirtas vandentiekio vanduo gali būti ir nevirintas. Mažų gyvenviečių vandentiekio ir asmeninių šachtinių šulinių vanduo turėtų būti virintas. Maudykite taip, kad bamba nemirktų vandenyje. Pilti į vandenį kalio permanganato, naudoti jį bambutei tepti - gana pavojinga. Turima duomenų, kad manganas yra toksiškas. Be to, net ir nedidelės koncentracijos (šviesiai rausvas) kalio permanganato tirpalas odą sausina. Dėl minėtų priežasčių geriau maudyti be kalio permanganato.


Spaustukas
Perkirpus virkštelę (bambagyslę), jos liekana užspaudžiama spaustuku. Virkštelės spaustukas būna tol, kol su juo nukrenta bambos liekana. Spaustukas naujagimiui netrukdo. Nukritus virkštelės liekanai (6-8 gyvenimo dieną) per kelias dienas virkštelės prisitvirtinimo vietoje po šašu susiformuoja randas.


Bambutės uždegimas
Jeigu nukritus virkštelės liekanai į jos prisitvirtinimo vietą patenka nešvarumų, bakterijų, vystosi bambutės uždegimas. Jo požymiai: šlapiavimas, kraujingos arba pūlingos išskyros, aplink paraudusi oda. Tai pavojinga liga, kuri gali komplikuotis kraujo užkrėtimu. Pastebėjus minėtus požymius, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.


Bambos forma
Bambos forma būna apvali arba ovali - tokios formos kaip ir virkštelė. Dėl pilvo tiesiųjų raumenų silpnumo gali susiformuoti bambutės išvarža, pakisti jos forma – ji daugiau ar mažiau taps iškili, o pats iškilimas netaisyklingos formos ir įvairaus dydžio.


Iššokusi bambutė
Kad bambutė neiššoktų, stiprinkite naujagimio, kūdikio tiesiuosius pilvo raumenis:
prieš kiekvieną žindymą ar maitinimą paguldykite mažylį 1-2 minutėms ant pilvuko;
neleiskite ilgai verkti;
reguliuokite vidurius - žindykite arba maitinkite taip, kad jie neužkietėtų ir jų nepūstų. Žindomam kūdikiui gali pradėti vidurius pūsti, kai mama valgo daug vynuogių, saldžių obuolių, kopūstų, svogūnų, ridikų, ridikėlių.


Krapšto bambą
Maži vaikai mėgsta krapštyti savo bambą. Jei ji užgijusi, infekcijos įnešti neįmanoma. Maži vaikai bambą pradeda krapštyti tuomet, kai ją niežti, jos įdubime susikaupia pūkų nuo drabužėlių. Kad vaikai bambos nekrapštytų, neužmirškite ją išvalyti.


Kad nepritruktų žinių
Klausimų apie bambą gali kilti ir daugiau. Kad būtumėte pasikausčiusi, prieš gimdymą lankykite jaunosios motinos mokyklą. Skaitykite naujausią literatūrą apie naujagimio ir kūdikio priežiūrą, nesivadovaukite tėvams skirta sena literatūra. Pasirinkite gydytoją, kuris prižiūrės naujagimį, žinokite įstaigos, kurioje jis dirba, telefonų numerius. Gimdymo skyriuje būkite aktyvi, viską, kas rūpi, išsiaiškinkite su slaugos darbuotojais. Grįžusi iš gimdymo vietos per pirmąsias 3 paras išsikvieskite į namus pasirinktą gydytoją ir slaugytoją. Prižiūrėdami bambą kruopščiai prisilaikykite švaros, o kilus nors mažiausiam neaiškumui dėl bambutės būklės pasikonsultuokite su gydytoju neonatologu arba su vaikų ligų gydytoju bei šeimos gydytoju.


Konsultavo docentas Algimantas Vingras


,,Mamos žurnalas”, 2006 m., Nr.3


Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found